ValueRAM is Kingston's high-quality line of 'by spec' generic memory designed with the price conscious system builder, assembler and white box markets in mind. ValueRAM is backed by a lifetime warranty and is 100% tested both internally and through Advanced Validation Labs (AVL). AVL testing ensures all modules comply with JEDEC specifications.
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with CL11 latency will run them smoothly
- 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL11 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Motherboard device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 240-pin and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Cables | |
|---|---|
| Plating | Gold Plated |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

