- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with 16 GB of memory that effortlessly manages them
- 1x16 GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL38 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Data Transfer Rate | 7.20 GT/s |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Standard | DDR5-7200/PC5-57600 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Modules | 1x16 GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL38 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 293.7 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

