- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 8000 MHz speed for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 48 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL38 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- DIMM form factor with 288-pin and 48 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 8000 MHz |
| Memory Standard | DDR5-8000/PC5-64000 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL38 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 301.6 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| RGB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

