- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 8800 MHz memory speed with unbuffered signal and CL42 latency will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 24 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL42 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- CUDIMM form factor with 288-pin and 24 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 8800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-8800/PC-70400 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL42 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | CUDIMM |
| Thickness | 301.6 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.