- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 8400 MHz speed with unbuffered signal and CL40 latency for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 48 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 2 x 24GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL40 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- DIMM form factor with 288-pin and 48 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 8400 MHz |
| Memory Standard | DDR5-8400/PC5-67200 |
| Number of Modules | 2 x 24GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL40 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Appearance | |
|---|---|
| RGB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

