- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 8800 MHz memory speed with CL42 latency will run them smoothly
- 48 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 2 x 24GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL42 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- CUDIMM form factor with 288-pin and 48 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 8800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-8800/PC-70400 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Modules | 2 x 24GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL42 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | CUDIMM |
| Thickness | 301.6 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| RGB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

