- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 128 GB of memory will make them run in a flash
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 8 x 16 GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL40 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Data Transfer Rate | 7.60 GT/s |
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-7600/PC5-60800 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Modules | 8 x 16 GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 293.7 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

