- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- DIMM 128 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 8 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL38 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- DIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Data Transfer Rate | 7.20 GT/s |
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-7200/PC5-57600 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Modules | 8 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL38 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 293.7 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







