- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 6400 MHz memory speed will run them smoothly
- 96 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 2 x 48GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL32 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- DIMM form factor with 288-pin and 96 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 96 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Modules | 2 x 48GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL32 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 301.2 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.