- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3600 MHz memory speed with unbuffered signal and CL16 latency will run them smoothly
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4-3600/PC4-28800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL16 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Motherboard device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module p
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL16 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 326.4 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| RGB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

