- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 5333 MHz speed with CL20 latency for smooth computer performance
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 288-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 2 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL20 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Motherboard device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 5333 MHz |
| Memory Standard | DDR4-5333/PC4-42666 |
| Memory Voltage | 1.60 V |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL20 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 326.4 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















