Kingston FURY Impact DDR4 Memory 8GB, 16GB and 32GB capacities up to 3200MT/s
Get your notebook or small form factor machine fully equipped with Kingston FURY™ Impact DDR4 SODIMM and minimize system lag. Ready for AMD Ryzen™, Intel® XMP-ready and XMP Certified in kit capacities up to 64GB, FURY Impact DDR4 features Kingston's innovative Plug N Play overclocking technology, which automatically engages the factory preset speed and latency timings without having to change any settings in the BIOS. Designed to run cool, quiet, and efficiently at only 1.2V, these sleek black modules provide a hassle-free boost to your system's performance.
Features
-
Powerful SODIMM Performance
-
Plug N Play Automatic Overclocking Functionality
-
Intel® XMP-ready and XMP Certified
-
Ready for AMD Ryzen™
-
Higher Performance with Low Power Consumption
-
Slim form factor, sleek design
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 260-pin DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 32GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL20 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 260-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL20 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |

