Get your notebook or small-form-factor machine fully equipped with Kingston FURY™ Impact DDR4 SODIMM and minimise system lag. Ready for AMD Ryzen™ and Intel XMP-ready in capacities of up to 64GB, Plug N Play FURY Impact DDR4 automatically overclocks to the highest frequency published, up to 3200MHz, to support Intel and AMD's latest CPU technologies. Slot in the sleek black PCB for a hassle-free boost, no need to tinker with the BIOS. Upgrade your system's performance and still run coolly, quietly and efficiently, thanks to FURY Impact DDR4's low 1.2 voltage.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3200 MHz speed with CL20 latency for playing the latest games and using heavy software
- SODIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 260-pin DDR4-3200/PC4-25600 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL20 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL20 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |

