- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 5200 MHz speed with unbuffered signal and CL40 latency for smooth computer performance
- DIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 2 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL40 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Motherboard device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 279.9 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| RGB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

