- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 6000 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- DIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 2 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL36 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Motherboard device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL36 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 7.1" |
| Appearance | |
|---|---|
| RGB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.