- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3200 MHz speed with unbuffered signal and CL16 latency for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 64 GB of memory will make them run in a flash
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 4 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL16 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Motherboard device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 64 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 4 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL16 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 322.8 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| RGB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









