The Kingston FURY™ Beast DDR4 provides a powerful performance boost for gaming, video editing and rendering with speeds of up to 3733MHz. This cost-effective upgrade is available in 2666MHz-3733MHz speeds, CL15-19 latencies, single-module capacities of 4GB-32GB and kit capacities of 8GB-128GB. It features Plug N Play automatic overclocking at 2666MHz and is both Intel XMP-ready and ready for AMD Ryzen™. FURY Beast DDR4 stays cool with its stylish, low-profile heat spreader. 100% tested at speed and backed by a lifetime warranty, it's an easy, worry-free upgrade for your Intel or AMD-based system.
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3600 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-3600/PC4-28800 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL18 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Motherboard device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL18 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 283.5 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |

