The Kingston FURY™ Beast DDR4 provides a powerful performance boost for gaming, video editing and rendering with speeds of up to 3733MHz. This cost-effective upgrade is available in 2666MHz-3733MHz speeds, CL15-19 latencies, single-module capacities of 4GB-32GB and kit capacities of 8GB-128GB. It features Plug N Play automatic overclocking at 2666MHz and is both Intel XMP-ready and ready for AMD Ryzen™. FURY Beast DDR4 stays cool with its stylish, low-profile heat spreader. 100% tested at speed and backed by a lifetime warranty, it's an easy, worry-free upgrade for your Intel or AMD-based system.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3600 MHz speed for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with 16 GB of memory that effortlessly manages them
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL18 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL18 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 283.5 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |

