Kingston FURY Beast DDR4 RGB Memory
Kingston FURY™ Beast DDR4 RGB memory upgrades the style and performance of any system. Featuring stunning RGB lighting to complement the sleek black heat spreader and impressive speeds up to 3733MT/s. Choose between Intel® XMP Certified & XMP-Ready profiles, Ready for AMD Ryzen™, or go for Plug N Play automatic overclocking at 2666MT/s to get the boost you need for work and play.
Features
- Sleek low-profile RGB lighting
- Patented Kingston FURY Infrared Sync Technology
- Intel® XMP Certified and XMP-Ready
- Ready for AMD Ryzen
- Speeds up to 3733MT/s and kit capacities up to 128GB
- Plug N Play functionality at 2666MT/s
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 3600 MHz speed with CL18 latency for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 128 GB of memory will make them run in a flash
- DDR4-3600/PC4-28800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 4 x 32GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL18 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- DIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 4 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL18 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 322.8 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| RGB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

