Kingston FURY Beast DDR4 RGB Memory
Kingston FURY™ Beast DDR4 RGB memory upgrades the style and performance of any system. Featuring stunning RGB lighting to complement the sleek black heat spreader and impressive speeds up to 3733MT/s. Choose between Intel® XMP Certified & XMP-Ready profiles, Ready for AMD Ryzen™, or go for Plug N Play automatic overclocking at 2666MT/s to get the boost you need for work and play.
Features
- Sleek low-profile RGB lighting
- Patented Kingston FURY Infrared Sync Technology
- Intel® XMP Certified and XMP-Ready
- Ready for AMD Ryzen
- Speeds up to 3733MT/s and kit capacities up to 128GB
- Plug N Play functionality at 2666MT/s
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 128 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 4 x 32GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL16 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 4 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL16 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 322.8 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| RGB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















