Enterprise Class Gen5 NVMe U.2 SSD with Power Loss Protection for Server Applications
Kingston's DC3000ME U.2 data center SSD features a high-speed PCIe 5.0 NVMe interface and utilizes 3D eTLC NAND, making it well suited for a wide range of server applications such as AI, HPC, OLTP, databases, cloud infrastructure and edge computing. DC3000ME includes on-board power loss protection to safeguard data in the event of sudden power loss and AES 256-bit encryption for ultimate data security. DC3000ME utilizes the latest high-speed PCIe 5.0 interface and is backwardcompatible with PCIe 4.0 servers and backplanes. Like all of Kingston's data center SSDs, DC3000ME is designed to deliver I/O consistency and low latency as the key design criteria that system integrators, hyperscale data centers and cloud service providers can depend on. DC3000ME is offered in 3.84TB, 7.68TB and 15.36TB1 capacities and is backed by Kingston's legendary technical support and a 5-year limited warranty.
- Enterprise PCIe 5.0 performance
- Optimal storage and efficiency
- On-board power loss protection (PLP)
- AES 256-bit encryption
Applications and workloads
DC3000ME is ideal for running a wide range of server applications and workloads including:
- AI
- HPC
- Cloud services
- Edge computing
- Software defined storage
- RAID
- General server use
Key Features
- Enterprise PCIe 5.0 performance Delivers I/O consistency and low latency with sustained speeds of up to 14,000MB/s read and 2,800,000 read IOPS.
- On-board Power Loss Protection (PLP) Enterprise-class protection to reduce possibility of data loss or corruption on ungraceful power fails including NVMe-MI 1.2b out-of-band management, end-to-end data protection, TCG Opal 2.0.
- Optimal storage and efficiency High capacity options available offering an exceptional balance of consistent I/O delivery and ultra-high performance. Optimized to handle a wide range of server workloads efficiently.
- AES 256-bit encryption Secure sensitive data with AES 256-bit hardware-based encryption and TCG Opal 2.0.
- With 15.36 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- With 256-bit AES encryption, safeguard all your valuable data and ensure your personal files remain safe and secure
- Strengthen responsiveness through PCI Express NVMe 5.0 x4, pairing low latency with robust speeds for VMs and databases
- 2.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 15.36 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | U.2 |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 28032 TB |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Random 4KB Read | 2700000IOPS |
| Random 4KB Write | 400000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 13.67 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 9.47 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 228.2 Year |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |











