Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 5600 MHz speed with CL42 latency for smooth computer performance
- 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL42 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Workstation device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL42 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.