Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1600 MHz speed with CL11 latency for smooth computer performance
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3L SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL11 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 204-pin and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 204-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 129.9 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Kingston 4GB DDR3L SDRAM Memory Module - For Notebook - 4 GB - DDR3-1600/PC3-12800 DDR3L SDRAM - 1600 MHz - CL11 - 1.35 V - Non-ECC - 204-pin - SoDIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

