- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 6000 MHz memory speed will run them smoothly
- 256 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 8 x 32GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL32 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Motherboard device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 256 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 256 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 8 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL32 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 151.6 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.