Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 5600 MHz speed for smooth computer performance
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL46 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL46 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

