This document describes ValueRAM's KVR32N22S8/16 is a 2G x
64-bit (16GB) DDR4-3200 CL22 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx8,
memory module, based on eight 2G x 8-bit FBGA components. The
SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-3200 timing of
22-22-22 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL22 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL22 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

