Busy professionals often struggle to stay productive and focused amid constant distractions - especially in shared workspaces. Traditional keyboards rarely offer the flexibility or comfort needed for efficient multitasking. The KB515 EQ Wired Keyboard is purpose-built to meet these demands, combining smart functionality with reliable performance. It features a full-size layout with 16 programmable keys for custom workflows, quiet scissor-switch keys for smooth, silent typing, and an integrated Copilot key for instant AI-powered assistance. Designed for focus, comfort, and control - the KB515 is an essential tool for smarter work.
- 16 programmable keys, a dedicated AI Copilot key, and Function Lock for seamless multitasking.
- Features a 5ft (1.5m) wired USB-C® connection with tethered USB-A adapter that ensures zero lag.
- Full-size ANSI layout with 108 keys includes a number pad for efficient data entry and function keys to support multitasking.
- Scissor-switch keys provide a quiet and responsive feel, help reduce fatigue, and support accurate typing.
- Status lights for Num Lock, Caps Lock, and Scroll Lock provide instant visibility into your current settings.
- The plastic used in the outer case of this keyboard is made with 43% post-consumer recycled (PCR) content and it is shipped in FSC® certified packaging..
- Connects effortlessly without software or drivers.
- 3-year limited warranty.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kensington Computer Products Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Plug & Play |
| Hot Keys | F-Lock |
| Number of Keys | 108 |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Number of Programmable Buttons | 16 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.01" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.92" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 4.92 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |











