Wireless convenience with premium productivity.
Tailored to meet the demanding needs of today's offce and remote working environments, Kensington's H3005 Bluetooth Headset delivers an ergonomic over-ear design for an immersive and focused experience, the wireless freedom to roam, and AI-powered environmental noise-canceling microphone technology to suppress distracting background sounds.
Cooling-gel infused memory foam earpads with heat transferring fabric provide all-day comfort, LED indicators confrm status and reduce distractions, music controls with call detection technology simplify transitions, and sidetone provides a better call experience.
Dynamic 40mm neodymium drivers deliver a superior audio experience for calls and music, and the pro battery with Rapid Charge Technology keeps the headset functioning while it charges. Engineered for Intel® Evo™ Laptops, the H3005 is part of Kensington's Professional Video Conferencing ecosystem-providing an integrated experience so you spend more time being productive.
- Provides exceptional quality sound with greater immersion
- Absolute wearing comfort during long work sessions with over-the-ear design headset
- Memory Foam ear cushion material which is cost-effective and has a prolonged life
- Volume earpiece control for faster, dependable performance, better navigation, and maximum user-friendliness
- Go wireless and enjoy the music you love with the H3005 headset
- Get rid of the tangles and love your music with these wireless Bluetooth headset
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design to ensure maximum Headset usage efficiency
- Stay connected smoothly with a wireless range of 98.4 ft
- Noise cancellation effectively helps to boost your concentration and avoid background noise and distractions
- Noise cancelling microphone technology ensures easy, convenient listening and talking with maximum sound transfer efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kensington Computer Products Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.5 Hour |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Maximum Number of Paired Devi | 8 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | AVDTP v1.3 |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Fabric |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | End Call |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 110 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | iOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Headband Material | Leatherette |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Packing | Box |



























