Up to Full HD Video
Supports Full HD with video resolutions up to 1920x1200@60Hz.
Quality Cable Construction
Flexible outer jacket and inner & outer shielding provide durability and improve the signal transmission.
Reliable Compatibility
Directly connects a DP++ equipped computer or docking station to a monitor or projector with HDMI input.
Verified & Tested
Validated to perform with projectors, monitors, and Kensington docks (SD7000, LD4650P, SD5500T, SD5550T, SD5300T, SD5350T, SD5200T, SD5000T, SD4900P, SD4800P, SD4700P, SD3650, SD2400P, and SD2000P) -and backed by a Kensington Limited Lifetime Warranty.
Wide Range of Applications
Extend your workspace to include a HDMI monitor, connect a HDTV to a laptop with DisplayPort or broadcast a presentation on a projector.
1.8m (6ft) Length
Perfect for connecting extended displays and projectors.
Trusted Kensington Compatibility
Works seamlessly with Kensington's award-winning docking stations and is a perfect addition to mass docking station deployments where HDMI displays are present.
- Provides robust audio and video support for uninterrupted playback, combining durability with high-quality signal transmission
- Delivers DisplayPort/HDMI connector solution for seamless connectivity, enabling practical integration with diverse equipment
- Provides crosstalk protection by isolating signal paths, preventing unwanted interference and ensuring clean, accurate data transmission
- Features DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male connector that allows quick and secure connection with an audio/video device, delivering consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kensington Computer Products Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9.20" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Shielding | Yes |







