The TE300SG outdoor extendable tilting TV mount keeps your TV safe during stormy weather and gives you features you can't get from a standard tilt mount. A latching system lets you to lock your TV into place when wind kicks up to prevent accidental damage. A simple pull on the release cord allows you to extend your TV up to 6" providing access to the rear of your TV for easy cable management at any time. Included stainless steel Security Torx TV screws provide security and peace of mind while the galvanized coating protects against rust. Capable of supporting up to 150 lbs, nearly any TV between 45" to 100" can mount safely and securely to TE300SG.
- Wind Resistant
- Prevents Corrosion
- Easy Input Access
- Forward & Backward Tilt
- Slim Profile
- Enhanced Visibility
- Open Wall Plate
- Perfect Placement
- Post-Installation Leveling
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kanto |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 100" |
| Minimum Screen Size Supported | 45" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Slim Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 450 |
| Orientation | Horizontal |
| Minimum Tilt Angle | -2° |
| Maximum Tilt Angle | 12° |
| Maximum Swivel Angle | 8° |
| Minimum Swivel Angle | -8° |
| Maximum Pan Angle | 8° |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Theft Resistant |
| Manufacturer | Kanto |















