T300P low profile tilting portrait TV mount lets you vertically mount displays for a professional viewing experience. Supporting screens up to 150 lbs and VESA patterns up to 400�600, it offers 10° forward and 4° backward tilt adjustments to optimize viewing angles. Despite accommodating large displays, T300P maintains a slim 1.8" profile for a clean, modern appearance. Quick-release arms and an open-frame design simplify installation and cable management, while leveling adjustments and a wide wall plate enable precise panel alignment. Ideal for commercial setups or digital signage, the T300P combines safety and functionality with ease. Whether you're upgrading a commercial installation or wall-mounting a menu board, T300P delivers the perfect blend of safety and functionality.
- Ideal for commercial setups or digital signage, the T300P low profile tilting portrait TV mount lets you vertically mount displays for a professional viewing experience.
- Tilt your screen up to 10° forward or 4° backward to reduce glare and improve line-of-sight with your screen.
- Designed for screens and digital signage up to 150 lbs and VESA patterns up to 400�600.
- The T300P portrait TV mount places your display an incredible 1.8" from the wall for a sleek look.
- Easy to hide and reach pull cords enable quick release of your screen for adjustments or cable management.
- Ensure your TV is perfectly level by adjusting the individual screws located on top of each mounting bracket.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kanto |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Surface | Concrete |
| Orientation | Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -4° |
| Maximum Tilt Angle | 10° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kanto |



























