Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk is ideal for home, office and school. Its compact size fits easily into small spaces. Foot pedal controls the pneumatic-lift mechanism for effortless height adjustment. Height ranges from 29-3/5" sitting to 44-1/5" standing with no preset height positions so you can find the ones you prefer. Worksurface measures 29-1/2" wide x 20-1/2" deep and offers an easy-to-clean melamine surface. Weight capacity is 17.6 lb. Convenient, sit-stand desk/table also features locking casters for mobility and stability.
- Foot pedal controlled Pneumatic mechanism allows for effortless height adjustment from seated to standing use.
- Unlimited height adjusts from 29.6" sitting to 44.2" standing; No preset height positions.
- Worksurface size 23.6" wide X 20.5" deep.
- Easy to clean melamine surface.
- Weight capacity 17.6 pounds.
- Locking casters for mobility and stability.
- Black
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kantek |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Table Top Width | 23.60" |
| Table Top Depth | 20.50" |
| Maximum Height Adjustment | 44.20" |
| Minimum Height Adjustment | 29.60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Base Included | Yes |
| Color/Finish | Black |
| Table Top Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Description | Assembly Required |





