- Black
- four
- monitors up to 27" and 18 lbs.
- Fits
- Clips for cable management
- 360° rotation, 180° swivel and ±45 tilting
- Both grommet mount and desk clamp included
- Freely adjusting height for an optimal ergonomic position
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kantek |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 18 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| Mount Surface | Desk |
| Minimum Tilt Angle | -45° |
| Maximum Tilt Angle | 45° |
| Maximum Swivel Angle | 180° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kantek, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.