| Brand | |
|---|---|
| Brand | KanexPro |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Transmitter Depth | 2.40" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 13.60 oz |
| Transmitter Height | 1" |
| Transmitter Width | 4" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 165 ft |
| Manufacturer | KanexPro |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
KanexPro HDMI Extender over CAT5/6 up to 165ft. (50m) - 1 Input Device - 1 Output Device - 165 ft Range - 2 x Network (RJ-45) - 1 x HDMI In - 1 x HDMI Out - Full HD - 1920 x 1080 - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.