The KanexPro AP3DBL is a 3-Input 40-Watt audio amplifier supporting 70V or 100V. It comprises of 3 switchable inputs (RCA, 3.5mm and TOSLINK) for quick switching and sound reproduction. The audio amplifier supports MIC mixing and EQ control perfect for classrooms, conference rooms, lecture halls and restaurants.
- Control via front panel, RS232 & IR control
- Supports Dual-mono output
- Built-in Microphone mixer (separately controllable)
- Adjustable volume with Bass & treble
- Locking power supply
- Ducking function for auto detect
- ID loop for RS232 looping control
- 40 Watt amplifier output at 70V or 100V
- One 3-level MIC input with mixer function
- Fast switching 3 audio inputs (1 digital, 2 analog)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | KanexPro |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 3.60 W |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Digital Optical Inp | 1 |
| Number of Analog Audio Inputs | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 120 Hz |
| RMS Output Power | 40 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | KanexPro |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

