For high-performance computing solutions, choose the Lenovo ThinkCentre M920 Recertified Tiny PC. The M920 Recertified Tiny PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of Intel Hexa (6) Core i7-8700T 2.4GHz processor and 16GB of DDR4 RAM. This super small be efficient is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
Saving the necessary files, documents, and other important data is easy with its fast 256GB solid state drive. In addition. Furthermore, this very reliable Tiny computer with Windows 11 Pro lets you access online contents without any flaw thanks to its Gigabit Ethernet. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. The Lenovo ThinkCentre M920 Recertified Tiny PCis your ideal computing machine.
- With more hardware, desktop computer offers fast and more reliably efficient performance
- Intel Core i7 2.40 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance even for toughest tasks and intensive games
- Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
- 256 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- With 16 GB of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
- Allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Tiny form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Desktop Computer with business application/usage for maximum productivity with convenience and ease
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-8700T |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tiny |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |