The ZBook Studio G7 Refurbished Notebook PC delivers excellent performance to get the job done with ease. Equipped with Intel Core i9-10885H 2.4GHz processor and 32GB of DDR4 memory, this PC helps you with your everyday computing tasks and boosts your system speed.
Also, save and handle numerous digital data as it comes with a 2TB solid state drive. Watch your favorite videos or pictures in high-quality through its 15.6 inch Full HD display powered by Nvidia Quadro T2000 4GB graphics. Get your ZBook Studio G7 Refurbished Notebook PC with Windows 11 Pro 64bit, today!
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- The NVIDIA Quadro T2000 4 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Model | i9-10885H |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Quadro T2000 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |







