The Refurbished HP ProDesk 600 G6 Minitower PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the Intel Core i9-10900 2.8GHz CPU and 32GB of DDR4 memory. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
Last but not the least, the unit comes with a fast 1TB M.2 NVMe solid state drive and a Gigabit Ethernet LAN for high-speed network connectivity. To top it off it also comes with the new Windows 11 Pro OS. This product has been refurbished by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. So what are you waiting for? Choose the Refurbished HP ProDesk 600 G6 Minitower PC now!
- Is easily upgradeable, provides easy access into the internal hardware
- Core i9 2.80 ghz processor delivers the performance to explore new things, expand your excitement and experience
- Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
- 1 TB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- 32 GB memory will run the heaviest applications swiftly. Capable of handling software of any genre including complex graphic tools, construction apps, and HD audio/video content.
- Allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Mini tower form factor has simple design with less amount of materials required to ensure maximum reliability
- Desktop Computer with business for better interactivity with added efficiency
- Gigabit Ethernet provides high bandwidth performance, ease of use and reliability for your network backbone
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Model | i9-10900 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |



