Get trendy with the new HP ProBook 640 G5 Refurbished Notebook PC. This stylish notebook PC is powered by the Intel 8th generation Core i5-8365U 1.6GHz Processor that ensures effortless and powerful computing. The 16GB DDR4 memory enables your system to perform smoothly and supports multitasking.
The fast 256GB solid state drive allows you to store all your documents and multimedia files. It features a 14 inch HD display which delivers clear visuals in 1366 x 768 resolution. With a built-in webcam it ensures you never miss a metting or be able to contact friends and family while you're on the go. This PC runs on the Windows 11 Pro 64bit operating system for an exceptional computing experience. Get the HP ProBook 640 G5 Refurbished Notebook now!
- The Intel Core i5 1.60 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-8365U |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Mode | HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |





