The HP Pro SFF 400 G9 Refurbished PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of Intel Core i5-12500 3.0GHz CPU and 16GB of DDR5 memory. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
The fast 512GB M.2 NVMe solid state drive is perfect for storing and accessing all of your files. Windows 11 Pro operating system keeps you up to date with the latest security updates from Microsoft. This product has been refurbished by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. So what are you waiting for? Choose the HP Pro SFF 400 G9 Refurbished PC now!
- Is easily upgradeable, provides easy access into the internal hardware
- Intel Core i5 3 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive
- Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
- 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- With 16 GB of memory, users can run many programs without losing execution
- Allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Small Form Factor form factor for added reliability and dependability
- Desktop Computer with business for better interactivity with added efficiency
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- Gigabit Ethernet provides high bandwidth performance, ease of use and reliability for your network backbone
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-12500 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 9 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports | 6 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |



