Enjoy terrific computing moments at home or at work using this reliable Recertified Mini PC from HP. This EliteDesk 800 G6 Recertified Mini PC lets you use its impressive 10th Generation Intel Core i7-10700T 2.0GHz processor when managing simple to complex workloads.
It is backed up by 32GB DDR4 memory for excellent and efficient task handling. This desktop PC possesses a 1TB solid state drive so you don't have to worry regarding your data storage. The new full version Windows 11 Pro OS is key to keeping your files up to date. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Buy this HP EliteDesk 800 G6 Recertified Mini PC today!
- With more hardware, desktop computer offers fast and more reliably efficient performance
- Intel Core i7 2 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance even for toughest tasks and intensive games
- It's windows 11 pro operating system offers powerful platform to efficiently run routine applications
- 1 TB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- With 32 GB of memory, users can run many programs without losing execution
- Allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Mini PC form factor is lightweight, thus is easier to work with and can be conveniently carried and transported anywhere to ensure maximum dependability
- Desktop Computer with business application/usage for maximum productivity with convenience and ease
- Gigabit Ethernet is up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-10700T |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |