Enjoy terrific computing moments at home or at work using this reliable Recertified Mini PC from HP. This EliteDesk 800 G6 Recertified Mini PC lets you use its impressive 10th Generation Intel Core i5-10500T 2.3GHz processor when managing simple to complex workloads.
It is backed up by 32GB DDR4 memory for excellent and efficient task handling. This desktop PC possesses a 1TB solid state drive so you don't have to worry regarding your data storage. The new full version Windows 11 Pro OS is key to keeping your files up to date. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Buy this HP EliteDesk 800 G6 Recertified Mini PC today!
- Is easily upgradeable, provides easy access into the internal hardware
- Intel Core i5 2.30 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive
- Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
- 1 TB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- With 32 GB of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
- Allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Mini PC form factor offers maximum space utilization with lower power hardware
- Desktop Computer with business for better interactivity with added efficiency
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-10500T |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |





