Experience premium performance and mobility with the ultrathin and light HP EliteBook 850 G7 Notebook PC, featuring a powerful 10th Gen Intel Core i7-10610U 1.8GHz processor, 8GB RAM a vibrant 15.6-inch Full HD screen display, A Grade condition, integrated webcam, and touch capabilities for seamless productivity on the go.
Store your files, photos, and videos quickly on a 256GB M.2 NVMe solid state drive. It also comes with the new Windows 11 Pro operating system, a great bonus. This product has been refurbished by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Get yourself the HP EliteBook 850 G7 Refurbished Notebook PC now!
- The Intel Core i7 1.80 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-10610U |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Included Charger Power | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 2 |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |





