Find the ultimate office and multimedia tool by purchasing the Recertified HP EliteBook 845 G7 Notebook PC. Powered by the reliable AMD Ryzen 5 Pro 4650U 2.1GHz 1.6GHz processor, this laptop helps you handle daily workloads with utmost efficiency.
And with its 16GB of DDR4 memory, you can finish more system tasks in less time. A 256GB SSD is also included so you can manage all your files and data easily. This notebook PC comes with a 14 inch Full HD Display, which ensures amazing displays for all applications. Easily pre-configure and deploy this device for your business with the autopilot feature. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Get the Recertified HP EliteBook 845 G7 Notebook PC with Windows 11 Pro right now!
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Model | 4650U |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Included Charger Power | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |







