Built to withstand continuous use, the Mobile Workstation Precision 7560 Recertified Laptop PC from Dell is powered by the Intel Core i7-11850H 2.5GHz processor greatly enhancing the system's multitasking operations so you can gain more productivity and run required applications easily.
The 15.6-inch Full HD display is powered by NVIDIA Quadro T1200 4GB graphics. Enjoy smooth operation with the 32GB of DDR4 memory. For storage, a fast 512GB M.2 NVMe solid state drive helps you save and handle numerous digital data as needed. Work long hours in comfort with its precision-tuned keyboard, when you're done with your work, you can surf the internet or stream a movie via wifi. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. The Dell Precision 7560 Recertified Notebook PC has it all, get yours today!
- The Intel Core i7 2.50 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
- The NVIDIA Quadro T1200 4 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-11850H |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Quadro T1200 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 128 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Included Charger Power | 180 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |

