Tackle large workloads with this Recertified Dell Precision 3431 Small Form Factor PC. Utilizing its Intel Octa (8) Core i7-9700 3.0GHz processor, it handles all the tasks thrown at it effortlessly. Backed by 32GB DDR4 RAM memory, it easily runs multiple applications at once. It also comes with a 1TB solid state drive, providing a massive storage space for your files and applications.
Last but not the least, its Gigabit Ethernet LAN and Windows 11 Pro 64bit OS guarantees seamless, high-speed network connectivity. So what are you waiting for? Choose the Recertified Dell Precision 3431 PC now!
- Intel Core i7 3 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- 32 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Small Form Factor form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and efficient peripheral integration
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | 9700 |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 5 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |







