For high-performance computing solutions, choose the Recertified Dell OptiPlex 7080 Micro PC. This PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of Intel Core i5-10500T 2.3GHz processor and 8GB of DDR4 memory. This is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
Saving the necessary files, documents, and other important data is easy with its fast 256GB solid state drive. This very reliable Micro form factor computer with Windows 11 Pro lets you access online contents without any flaw thanks to its Gigabit Ethernet. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. The Recertified Dell OptiPlex 7080 Micro PC is your ideal computing machine.
- Intel Core i5 2.30 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 8 GB memory delivers the capacity and speed required to run complex applications with consistent and responsive performance
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Micro PC form factor simplifies setup and daily interaction through a space-efficient layout
- USB Type-C offers a compact, reversible connector design with faster data transfer and safer power delivery for modern peripherals and devices
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
- Desktop Computer with bus
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-10500T |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Micro PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |

