For high-performance computing solutions, choose the Optiplex 7080 small form factor Recertified Desktop PC. The Dell Optiplex 7080 Recertified PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the Intel Core i5-10500 3.1GHz CPU and 32GB of fast DDR4 memory. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
You can also store a sufficient amount of data on its fast 1TB M.2 NVMe solid state drive and access it conveniently. Furthermore, this PC is dual monitor capable right out of the box enhancing your visualization experience. This desktop PC also comes with Gigabit Ethernet LAN for smooth web connectivity. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Purchase the Dell Optiplex 7080 Recertified small form factor PC ready to go with Windows 11 Pro.
- Intel Core i5 3.10 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 32 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- USB Type-C offers a compact, reversible connector design with faster data transfer and safer power delivery for modern peripherals and devices
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-10500 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |



