For high-performance computing solutions, choose the Optiplex 7060 mini tower Refurbished Desktop PC. The Dell Optiplex 7060 Refurbished PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the Intel Hexa (6) Core i5-8500 3.0GHz CPU and 16GB of fast DDR4 RAM. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
You can also store a sufficient amount of data on its fast 256GB solid state drive and access it conveniently. Furthermore, this PC is dual monitor capable right out of the box enhancing your visualization experience. This desktop PC also comes with Gigabit Ethernet LAN for smooth web connectivity. This product has been refurbished by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Purchase the Dell Optiplex 7060 Refurbished mini tower PC with Windows 11 Professional and ease your heavy workload.
- Intel Core i5 3 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Mini tower form factor features a simplified build with fewer materials, enhancing durability and structural reliability
- USB Type-C offers a compact, reversible connector design with faster data transfer and safer power delivery for modern peripherals and devices
- DVD-reader lets you play HD movies and access archived media content directly on your desktop without needing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-8500 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Reader |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Optical Media Supported | DVD-ROM |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |



