For high-performance computing solutions, choose the Dell Optiplex 5050 Refurbished Micro PC. It offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of Intel Quad Core i7-6700T 2.8GHz processor and 16GB of DDR4 RAM. This super small be efficient is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
Saving the necessary files, documents, and other important data is easy with its fast 500GB M.2 NVMe solid state drive. In addition. Furthermore, this very reliable micro computer with Windows 10 Professional 64bit lets you access online contents without any flaw thanks to its Gigabit Ethernet. The Dell Optiplex 5050 Refurbished Micro PC is your ideal computing machine.
- Intel Core i7 2.80 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 500 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 10 Pro OS supports Snap Assist and virtual desktops plus enterprise tools like BitLocker and Remote Desktop for secure multitasking
- Micro PC form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- HDMI interface supports seamless connection to HD devices for true high-definition display output
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-6700T |
| Processor Generation | 6th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 500 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Micro PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |

